Qu'ètz aquiu :   Acuèlh » Primari bilingüe
 
 
 

Primari bilingüe

Département

Commune

Etablissement

Contacts

Ariège

Saint-Lizier

Ecole maternelle et élémentaire Fanny Reich

27, route de Miguet 09190 Saint Lizier

05 34 14 32 16 

 
ce.0090465G@ac-toulouse.fr

Foix

Ecole Groupe Paul Bert

Le Capitany, 09000 Foix

05 34 09 37 91

ce.0090541p@ac-toulouse.fr

Aveyron

Baraqueville

Groupe Scolaire Georges Brassens

Maternelle :
167 Rue de la Vallée du Viaur, 12160 Baraqueville

05 65 69 03 76

0120928U@ac-toulouse.fr


 

Elementaire :
93 Rue de la vallée du Viaur 12160 Baraqueville

05 65 69 04 27

0120923N@ac-toulouse.fr

Espalion

Ecole Maternelle Anne Franck

22 rue Octave Portal
12 500 Espalion

05 65 44 03 61

ce.0120289Z@ac-toulouse.fr

Ecole Elémentaire Jean Monnet

avenue Estaing, 12 500 Espalion

05 65 44 01 15

ce.0120922M@ac-toulouse.fr

Luc La Primaube

Groupe Scolaire Jean Boudou

1 place du Ségala 12450 Luc-La Primaube

05 65 71 41 45

0121356J@ac-toulouse.fr

Marcillac-Vallon

Ecole Primaire Jean Auzel

Place des Ecoles - 12330 Marcillac-Vallon

05 65 71 72 66

ce.0120438L@ac-toulouse.fr

Millau

Ecole Primaire Jean-Henri Fabre

Rue Paul Ramadier - 12100 Millau

05 65 60 15 37

ce.0120461L@ac-toulouse.fr

Ecole Primaire Eugène Selles

29 avenue Jean Jaurès - 12100 Millau

05 65 60 04 40

ce.0121218J@ac-toulouse.fr

Rodez

Groupe Scolaire Cambon-Monteil

Ecole Maternelle Monteil

6 rue de l'Embergue 12000 Rodez

05 65 42 59 39

ce.0120608W@ac-toulouse.fr


 

Ecole élémentaire Cambon

8 rue de l'Embergue 12000 Rodez

ce.0120595G@ac-toulouse.fr

Saint-Affrique

Ecole Maternelle Gare Cartailhac

3 rue Emile Cartaillac, 12400 Saint Affrique

05 65 99 05 27

0120873J@ac-toulouse.fr

Groupe Scolaire Blanchard-Caussat

Ecole Maternelle Caussat

3 rue Frangi et Ortega

12400 Saint Affrique

05 65 49 31 47

Ecole Elémentaire Blanchard
Rue Jules Ferry

12400 Saint Affrique

05 65 99 05 16

ce.0120630V@ac-toulouse.fr

Villefranche-de-Rouergue

Ecole Maternelle Robert Fabre

Quartier du Tricot - 12200 Villefranche-de-Rouergue

05 65 45 35 02

 ce.0120911A@ac-toulouse.fr

Ecole Elémentaire Robert Fabre

Quartier du Tricot - 12200 Villefranche-de-Rouergue

05 65 45 06 31

ce.0120850J@ac-toulouse.fr

Gers

L'Isle-Jourdain

Ecole Maternelle Anne Franck

Avenue du Courdé, 32600 L'Isle-Jourdain

05 62 07 21 69

ce.0320353K@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Paul Bert

Rue François Darolles - 32600 L'Isle-Jourdain

05 62 07 13 70

ce.0320354L@ac-toulouse.fr

Plaisance-du-Gers

Ecole Primaire

15-22 rue Sainte Quitterie, 32160 Plaisance-du-Gers

05 62 69 33 79

ce.0320586N@ac-toulouse.fr

Haute-Garonne

Bagnères-de-Luchon

Ecole Maternelle Les Eterlous

17 rue Azémar, 31110 Bagnères-de-Luchon

05 61 79 08 27

ce.0310163J@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Les Isards

Rue Hortense, 31110 Bagnères-de-Luchon

05 61 88 43 81

ce.0312329N@ac-toulouse.fr

Saint-Lys

Ecole Maternelle
Petit Prince

1 Rue Du Dr Jacobson, 31470 Saint-Lys

05 61 91 73 68

ce.0311560C@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Florence Arthaud

10 rue Pierre de Coubertin, 31470 Saint Lys

05 61 91 73 64

ce.0312575F@ac-toulouse.fr

Ecole Primaire Eric Tabarly

3 rue des Ondes Courtes, 31470 Saint-Lys

05 61 19 01 95


ce.0312768r@ac-toulouse.f

Toulouse

Ecole Maternelle Matabiau

40 rue Matabiau, 31000 Toulouse

05 61 62 59 18

ce.0310216S@ac-toulouse.fr 

Ecole Elementaire Bayard-Matabiau

60 rue Matabiau, 31000 Toulouse

05 61 62 35 11

ce.0310993L@ac-toulouse.fr

Ecole Maternelle Polygone

15 rue Vincent Scotto , 31300 Toulouse

05 61 49 34 42

ce.0311783V@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Pèire Godolin

13 rue Vincent Scotto, 31300 Toulouse

05 61 49 15 29

ce.0311782U@ac-toulouse.fr

Ecole Maternelle La Gloire

4 impasse de Soupetard 31500 Toulouse

05 61 80 64 42

ce.0311743B@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Bonhoure

20bis place Marius Pinel, 31500 Toulouse

05 61 80 95 00

ce.0310929S@ac-toulouse.fr

Hautes-Pyrénées

Ibos

Ecole Primaire

2 place de Verdun - 65420 Ibos

05 62 90 61 09

ce.0651089F@ac-toulouse.fr

Juillan

Ecole Primaire

1 impasse du Moulin, 65290 Juillan

07 86 45 58 53

ce.0651078u@ac-toulouse.fr 

Luz Saint Sauveur

Ecole Primaire

26 rue de Barèges, 65120 Luz-Saint-Sauveur

05 62 92 85 63

ce.0650795L@ac-toulouse.fr

Ossun

Ecole Primaire
Paul Guth

18 rue Georges Clémenceau, 65180 Ossun

05 62 32 79 31

ce.0651063C@ac-toulouse.fr

Rabastens-de-Bigorre

Groupe Scolaire Jacques Prévert

2 rue de la Concorde, 65140 Rabastens-de-Bigorre

05 62 96 64 91
ecole.rabastens@wanadoo.fr 

Sarrancolin

Ecole Primaire

Place du Vivier, 65410 Sarrancolin

05 62 98 71 74

ce.0650417A@ac-toulouse.fr

Séméac

Ecole Maternelle Jean Bousquet

Rue Ravel, 65600 Séméac

05 62 36 60 61

ce.0651048l@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Arbizon Montaigu

Rue Jean Zay, 65600 Séméac

05 62 37 95 86

ce.0650403K@ac-toulouse.fr

Tarbes

Ecole Maternelle Henri Duparc

Rue Henri Duparc, 65000 Tarbes

05 62 93 38 64

ce.0650629F@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Jean Moulin

14 rue Henri Duparc, 65000 Tarbes

05 62 93 21 70

ce.0650959P@ac-toulouse.fr

Lot

Assier

Ecole Primaire

Bourg, 46320 Assier

05 65 11 46 72

ce.0460397G@ac-toulouse.fr

Gramat

Ecole Maternelle Clément Brouquie

Place Clément Brouquie, 46500 Gramat

05 65 38 71 67

ce.0460603F@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Clément Brouquie

Place Clément Brouquie, 46500 Gramat

05 65 38 75 15

ce.0460342X@ac-toulouse.fr

Saint Céré

Ecole Maternelle Gaston Monnerville

Avenue Gaston Monnerville, 46400 Saint Céré

05 65 38 03 39


ce.0460139B@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Soulhol

Quai Auguste Salesse, 46400 Saint Céré

05 65 38 04 47
ce.0460681R@ac-toulouse.fr

Tarn

Albi

Ecole Primaire Rochegude

2-3bis rue Frédéric Mistral 81000 Albi

05 67 72 02 07

ce.0811188B@ac-toulouse.fr

Carmaux

Ecole Maternelle Jean Jaurès

10 Bd Charles de Gaulle 81400 Carmaux

05 63 36 31 68

ce.0810395P@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Jean Jaurès

1 bis rue Thiers, 81400 Carmaux

05 63 76 54 63


ce.0810290A@ac-toulouse.fr

Castres

Ecole Primaire Aillot

2 bis rue du Languedoc, 81000 Castres

05 63 35 11 00

ce.0810363E@ac-toulouse.fr

Ecole Primaire Lameilhé Louis David

32 Rue Louis David, 81000 Castres

05 63 59 16 24


ce.0811250U@ac-toulouse.fr

Lavaur

Ecole Maternelle Les Clauzades

21 route de Caraman, 81500 Lavaur

05 63 58 13 36


ce.0811059L@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Les Clauzades

11 Chemin d'En Trabouillou, 81500 Lavaur

05 63 41 48 90


ce.0810760L@ac-toulouse.fr

L'Isle sur Tarn

Ecole Maternelle Le Petit Prince

2 rue Pierre Salvet, 81310 L'Isle-sur-Tarn

05 63 40 42 34 

ce.0811051C@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Galilée

4 rue Pierre Salvet, 81310 L'Isle-sur-Tarn

05 63 33 38 79


ce.0811194H@ac-toulouse.fr

Lombers

Ecole Primaire

Le Bourg, 81120 Lombers

05 63 55 53 21


ce.0810549G@ac-toulouse.fr

Puygouzon

Ecole Primaire

La Cayrié, 81990 Puygouzon

05 63 38 10 46


ce.0811130N@ac-toulouse.fr

Réalmont

Ecole Maternelle Jacques Durand

15 rue Fernand Grimal, 81120 Réalmont

05 63 55 66 33


ce.0810424W@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Jacques Durand

2 rue Villenouvelle, 81220 Réalmont

05 63 55 55 76


ecole.e-realmont-81@ac-toulouse.fr

Saint Sulpice La Pointe

Ecole Primaire Louisa Paulin

303 avenue des Terres Noires, 81370 Saint Sulpice La Pointe

05 63 41 87 10


ce.0810837V@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Marcel Pagnol

300 chemin de la Planquette, 81370 Saint Sulpice La Pointe

05 63 41 87 05


ce.0811170G@ac-toulouse.fr

Tarn-et-Garonne

Dunes

Ecole Primaire Jean Baylet

8 avenue André Vidalot, 82340 Dunes

05 63 39 98 47

c
e.0820072H@ac-toulouse.fr

Moissac

Groupe Scolaire Louis Gardes

12 chemin de l'école de Saint Benoît, 82200 Moissac

05 63 32 27 50

ce.0820187H@ac-toulouse.fr

Ecole Maternelle du Sarlac

Avenue du Sarlac, 82200 Moissac

05 63 04 91 65


ce.0820185F@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire du Sarlac

16 rue André Abbal, 82200 Moissac

05 63 04 07 86

ce.0820763J@ac-toulouse.fr

Montauban

Ecole Maternelle Camille Claudel Pomponne

65 rue Perret, 82000 Montauban

05 65 03 34 72

ce.0820397L@ac-toulouse.fr

Ecole Elémentaire Camille Claudel

80 avenue du 11ème régiment d'infanterie, 81000 Montauban

05 63 66 44 81


ce.0820395J@ac-toulouse.fr

Ecole Maternelle Françoise Dolto

2 impasse Pierre Loti, 81000 Montauban

05 63 03 39 22


ce.0820224Y@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Fernand Bales

6 rue Beche, 82000 Montauban

05 63 03 49 41

ce.0820820W@ac-toulouse.fr

Nègrepelisse

Ecole Maternelle Les Ecureuils

4 Avenue du 19 mars 1962, 82800 Nègrepelisse

05 63 64 26 57

ce.0820607P@ac-toulouse.fr

Ecole Elémentaire

Avenue du 19 mars 1962, 82200 Nègrepelisse

05 63 30 94 12

ce.0820765L@ac-toulouse.fr

Saint Etienne de Tulmont

Ecole Maternelle Publique

150 rue de la Seyne, 82410 Saint-Etienne-de-Tulmont

05 63 64 53 69


ce.0820450U@ac-toulouse.fr

Ecole Primaire Publique

Impasse de l'école, 82410 Saint-Etienne-de-Tulmont

05 63 64 51 76

ce.0820449T@ac-toulouse.fr

Valence d'Agen

Ecole Maternelle Pierre Perret

2 rue Pierre Perret, 82400 Valence d'Agen

05 63 39 53 40


ce.0820835M@ac-toulouse.fr

Ecole Primaire Gérard Lalanne

12 avenue Maréchal Leclerc, 82400 Valence d'Agen

05 63 39 54 11


ce.0820503B@ac-toulouse.fr

Verdun-sur-Garonne

Ecole Maternelle Jules Verne

Rue Louis Pasteur, 82600 Verdun-sur-Garonne

05 63 02 57 32


ce.0820516R@ac-toulouse.fr

Ecole Elementaire Dareysse

Rue Joliot Curie, 82600 Verdun-sur-Garonne

05 63 02 50 66


ce.0820518T@ac-toulouse.fr

Groupe Scolaire La Fontaine

Chemin de la Fontaine de Paris, 82600 Verdun-sur-Garonne

09 72 57 69 29


ce.0820911V@ac-toulouse.fr

Mots-claus associats

Data de creacion : 06/04/2020 17:49
Categoria : Establiments bilingües - Acadèmia de Tolosa
Pagina lejuda 299 còp(s)

De qu'es un mainatge bilingüe ?

personnages_entiers_LG.jpg

Per un mainatge, èsser bilingüe es aver la capacitat de
comprendre, parlar, liure e escriure doas lengas.

Es bastir pauc a pauc son lengatge, sa capacitat a s'exprimir,
a dire lo Mond que l'enròda de faiçon mai rica.

Es viatjar d'una lenga a l'autra, dins cadun dels moments de sa vida. 

Mai de la mitat de la populacion del planeta es bilingüe o multilingüe. Dins la màger part dels païses del Mond, aprendre doas lengas tre l'enfança es la nòrma. 

Pel psiquolingüista Gilbert Dalgalian, especialista del plurilingüisme, lo bilingüisme aboriu pòrta d'avantatges nombroses de tota mena : " un enfant bilingüe s'acostuma a designar una meteissa realitat en doas lengas. Es aprendre d'ora a acceptar las diferéncias (...) Atal serà mai d'aise per abordar las matematicas (mercés a de capacitats d'analisi e de comparason), per descobrir e aprendre de lengas novèlas e mestrejarà melhor l'orthografia del francés ". 

Cossí dobrir ua classa bilingüa ?

L'Associacion ÒC-BI es a la vòstra disposicion per tota entresenha e per vos ajudar dins los vòstres procediments. 

Los parents que desiran la dobertura d'una classa bilingüa dins l'escòla dels lors enfants ne pòdon far la demanda :

-far circular l'informacion e recensar lo nombre de familhas interessadas.

-sollicitar los elegits locals

-contactar los responsables de l'Educacion nacionala (inspector de circonscripcion pel departament, inspector pedagogic regional al Rectorat). 

Testimoniatge d'una maire d'escolan que demòra e trabalha a Tolosa : 

" Soi originària de la region nantesa... Ai de parents que me parlavan breton quand èri pichona. Avèm causit lo bilingüisme pels enfants amb mon òme, pr'amor los ajudarà mai tard dins lor desvolopament e lor aprendissatge de las lengas estrangièras. Amai, d'o far amb la lenga regionala, es l'escasença de s'implantar un pauc mai dins la region ont vivèm ". 

Lo CIRDOC torna dobrir

cirdoc_obertura.jpeg

Dòna, sénher, 

A comptar del diluns 6 de julhet, la còla del CIRDÒC - Institut occitan de cultura es urosa de vos aculhir de nòu a la Mediatèca a sos oraris costumièrs de dobertura e amb de modalitats d'acuèlh alargadas, dins lo quadre d'aquela novèla etapa de desconfinhament e totjorn dins lo respècte de las nòrmas sanitàrias.

Condicions d’acces e de consultacion : 
 

- Possibilitat per totes los usatgièrs (dins la limita de 6 plaças assetadas) de sejornar dins los espacis de lectura.

L'installacion en grop, lo prèst de casco, la consultacion de la premsa, tan coma la Pichonetèca son totjorn inaccessibles. Las accions culturalas e acuèlhs de grop demòran suspenduts fins a la dintrada de setembre.


-Oraris de dobertura : la Mediatèca torna trobar sos oraris de dobertura costumièrs : lo diluns de 13h30 a 18h00, e del dimars al divendres de 10h00 a 18h00.
 

- Per accedir a la Mediatèca : se senhalar a l'interfòn Plaça del 14 de Julhet (o sul parcatge per las personas a mobilitat reducha) ; 10 usatgièrs maximum e 6 plaças de trabalh disponiblas.

Règlas sanitàrias e mesuras barrièras
 

- Pòrt de la masca e desinfeccion de las mans obligatòris, respècte collectiu de la distanciacion fisica. Gèl idro-alcoolic mes a posita ;

 Accès a l'ordenador public limitat a 30 min. WiFi disponible pels vòstres  otisses informatics personals, sus demanda a l'acuèlh de la Mediatèca ;

 

Netejatge dels espacis renforçat : totes actors ! Lo material necessari es mes a vòstra posita ;
 

- Los documents tornats demòran someses a un periòde de quarantena de dètz jorns abans una novèla mesa en circulacion. Vos mercejam de plan voler manipular pas que los documents necessaris a vòstra cèrca o que desiratz manlevar.

CIRDÒC
Institut occitan de cultura
Sèti social e site Mediatèca
1, bis bld Du Guesclin
BP 180 - 34503 Besièrs
Tel : 04 67 11 85 10

Site Etnopòle
Castèth d'Este
Avienuda de la Pleiada
64140 Vilhèra
Tel: 05 59 13 06 40

Letra dobèrta als parlamentaris (Collectiu Pour Qur Vivent Nos Langues)

pour_que_vivent_nos_langues.jpg

Madame, monsieur

Le collectif « pour que vivent nos langues » représente les acteurs associatifs œuvrant pour la défense et le développement des langues régionales de France, notamment des acteurs du monde éducatif et culturel engagés dans la transmission de ces langues.

Il s’est adressé récemment au Président de la République, dans une lettre que vous trouverez en ligne sur ce lien. À la même adresse vous trouverez également les engagements du candidat Emmanuel Macron en faveur des langues régionales, et la tribune parue dans le Monde le 13 février 2020, signée de 130 universitaires.

Les associations que nous présidons sont engagées dans ce collectif depuis sa création à l'automne 2019 et ont participé notamment au rassemblement du 30 novembre à Paris.

Une centaine de parlementaires, dont la liste suit, ont apporté leur soutien à cette initiative et nous souhaitons les en remercier très chaleureusement : face notamment à la surdité du Ministre de l’Éducation nationale qui refuse de convenir des résultats désastreux pour nos langues régionales induits par la réforme des lycées, nous avons besoin de l’appui de nos élus.

C’est la raison pour laquelle nous nous adressons à vous : vous pouvez, si ce n’est déjà fait, faire connaître votre soutien à l’adresse du collectif : pour.que.vivent.nos.langues@gmail.com avec copie à la FELCO : lengadoc@felco-creo.org.

Nous vous remercions, madame, monsieur pour le soutien que vous apporterez à nos langues régionales, éléments du patrimoine vivant de la Nation.

Yan Lespoux, psdt de la FELCO – Fédération des enseignants de langue et culture d’oc – enseignement public, http://www.felco-creo.org/.

Gilbert Mercadier, psdt du Congrès permanent de la lenga occitana, https://locongres.org/fr/

Martine Ralu, psdte OCBI association pour le bilinguisme français – occitan dans l’enseignement public, http://oc.bi.free.fr/.

Liste des 100 parlementaires déclarant soutenir la lettre du collectif « Pour Que Vivent Nos Langues » à l’attention du Président de la République


 

François Alfonsi, député européen

Paul Molac, député du Morbihan

Jean-Félix Acquaviva, député de Haute-Corse

Ramlati Ali, députée de Mayotte

Maurice Antiste, sénateur de la Martinique

Viviane Artigalas, sénatrice des Hautes-Pyrénées

Erwan Balanant, député du Finistère

Delphine Batho, députée des Deux-Sèvres

Esther Benbassa, sénatrice écologiste de Paris

Thierry Benoît, député d’Ille-et-Vilaine

Claude Berit-Debat, sénateur de la Dordogne

Martine Berthet, sénatrice de la Savoie

Benoît Biteau, député européen

Anne Blanc, députée de l’Aveyron

Maryvonne Blondin, sénatrice du Finistère

Eric Bocquet, sénateur du Nord

Yannick Botrel, sénateur des Côtes d’Armor

Sylvain Brial, député de Wallis-et-Futuna

Max Brisson, sénateur des Pyrénées-Atlantiques

Moetai Brotherson, député de Polynésie Française

Vincent Bru, député des Pyrénées-Atlantiques

Michel Canevet, sénateur du Finistère

Damien Carême, député européen

Michel Castellani, député de Haute-Corse

Joseph Castelli, sénateur de Haute-Corse

Jacques Cattin, député du Haut-Rhin

Annie Chapelier, députée du Gard

Paul Christophe, député du Nord

Jean-Michel Clément, Sénateur de la Vienne

Paul-André Colombani, député de Corse-du-Sud

David Cormand, député européen

Yves Daniel, député de Loire-Atlantique

Ronan Dantec, sénateur de Loire-Atlantique

Jennifer De Temmerman, députée du Nord

Jean-Pierre Decool, sénateur du Nord

Gwendoline Delbos - Corfield, députée européenne

Karima Delli, députée européenne

Pierre Dharréville, député des Bouches-du-Rhône

Jeanine Dubié, députée des Hautes-Pyrénées

Nicole Dubré-Chirat, députée du Maine-et-Loire

Frédérique Dumas, députée des Hauts-de-Seine

Frédérique Espagnac, sénatrice des Pyrénées-Atlantiques

Jean-Jacques Ferrara, député de Corse-du-Sud

Jean-Luc Fichet, sénateur du Finistère

Bruno Fuchs, député du Haut-Rhin

Laurent Furst, député du Bas-Rhin

Joëlle Garriaud-Maylam, sénatrice des Français établis hors de France

Françoise Gatel, sénatrice d'Ille-et-Vilaine

Claude Gruffat, député européen

Danièle Hérin, députée de l'Aude

Patrick Hetzel, député du Bas-Rhin

Philippe Huppé, député de l’Hérault

Yannick Jadot, député européen

Bruno Joncour, député des Côtes d'Armor

Sandrine Josso, députée de Loire-Atlantique

Régis Juanico, député de la Loire

Claude Kern, sénateur du Bas-Rhin

Jacques Krabal, député de l’Aisne

Joel Labbé, sénateur du Morbihan

François-Michel Lambert, député des Bouches-du-Rhône

Jean Lassalle, député des Pyrénées-Atlantiques

Sandrine Le Feur, députée du Finistère

Marc Le Fur, député des Côtes d'Armor

Serge Letchimy, député de Martinique

David Lorion, député de la Réunion

Monique Lubin, sénatrice des Landes

Gilles Lurton, député d’Ille-et-Vilaine

Jacques Maire, député des Hauts-de-Seine

Graziella Melchior, députée du Finistère

Sophie Mette, députée de la Moselle

Jean-Marie Mizzon, sénateur de la Moselle

Bertrand Pancher, député de la Meuse

Jean-Jacques Panunzi, sénateur de Corse-du-Sud

Philippe Paul, sénateur du Finistère

Sylvia Pinel, députée de Tarn-et-Garonne

François Pupponi, député du Val d’Oise

Angèle Préville, sénatrice du Lot

André Reichardt, sénateur du Bas-Rhin

Frédéric Reiss, député du Bas-Rhin

Michèle Rivasi, députée européenne

Mireille Robert, députée de l’Aude

Sylvie Robert, sénatrice d'Ille-et-Vilaine

Caroline Roose, députée européenne

Claudia Rouaux, députée d’Ille-et-Vilaine

Martial Saddier, député de Haute-Savoie

Maïna Sage, députée de Polynésie française

Denise Saint-Pé, sénatrice des Pyrénées-Atlantiques

Mounir Satouri, député européen

Hervé Saulignac, député de l’Ardèche

Raphael Schellenberger, député du Haut-Rhin

Jean-Bernard Sempastous, député des Hautes-Pyrénées

Gabriel Serville, député de Guyane

Jean Sol, sénateur des Pyrénées-Orientales

Eric Straumann, député de Haut-Rhin

Simon Sutour, sénateur du Gard

Marie Toussaint, députée européenne

Boris Vallaud, député des Landes

Arnaud Viala, député de l'Aveyron

Salima Yenbou, députée européenne

Jean-Marc Zulesi, député des Bouches-du-Rhône